Leczenie stawów komórkami macierzystymi

terapia komórkami mezenchymalnymi (macierzystymi) w leczeniu stawów

Metoda pozyskiwania komórek mezenchymalnych (potocznie nazywanymi komórkami macierzystymi) z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, uważana jest za przełom w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej. Za jej pomocą można leczyć wiele schorzeń. Komórki mezenchymy coraz częściej wykorzystuje się do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów w ortopedii, urazów ścięgien i więzadeł w medycynie sportowej, chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej, a także medycynie estetycznej. 

Komórki mezenchymy występują u każdego człowieka, ale z wiekiem posiadamy ich coraz mniej. W naszym organizmie pełnią rolę naprawczą i rekonstrukcyjną. Wędrują z krwią po naszym organizmie i ujawniają swoje działanie w miejscach uszkodzeń komórek lub tkanek. Niestety, nasze stawy, w tym łąkotki, ale też i ścięgna należą do słabo ukrwionych obszarów, stąd trudności organizmu w ich samoistnej regeneracji czy naprawie. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującym procesem uszkodzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, która wywołuje ból i sztywność stawów. Jest następstwem przebytych stanów zapalnych(także reumatycznych), urazów lub drobnych uszkodzeń, a czasem po prostu starzenia się organizmu. Prowadzi to do znacznego fizycznego upośledzenia, ograniczenia aktywności i jakości życia, czego nieuchronnym następstwem jest otyłość, choroby serca i krążenia.

Najnowsze badania wykazały , że dorosłe komórki mezenchymy pozyskane z tkanki tłuszczowej (ADSCs Adipose Derived Stem Cells) mogą różnicować się w chrząstki i kości, co daje potencjalne możliwości leczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Podane dostawowo dodatkowe komórki mezenchymy z własnej tkanki tłuszczowej, razem z PRP dążą do regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek, zmniejszenia stanu zapalnego i bólów stawów. 

Proces naprawy trwa kilka miesięcy, ale niektórzy pacjenci stwierdzają poprawę nawet w ciągu kilku tygodni. W leczeniu stanów zapalnych i pourazowych ścięgien i więzadeł (np. tzw. łokieć tenisisty) komórki macierzyste i regeneracyjne podawane są miejscowo w okolice uszkodzonych struktur.

Komórki mezenchymy pozyskuje się z własnej tkanki tłuszczowej. Proces tentrwa ok. 50 minut, nie ma potrzeby hospitalizowania pacjenta. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym.