Hemoroidy – żylaki odbytu:

Hemoroidy – żylaki odbytu są uważane za jedną z najbardziej nieprzyjemnych i sprawiających dyskomfort chorób. Typowe objawy to krwawienie, bóle, uwypuklenie się hemoroidów z odbytu, świąd odbytu.

Objawy te mogą świadczyć także o innych jednostkach chorobowych takich jak : np. szczelina odbytu, przetoka odbytu, ropień odbytu lub nowotwór. Tylko na podstawie  badania lekarskiego można ustalić dokładne rozpoznanie.

Jest wiele metod leczenia hemoroidów . W zależności od stopnia zaawansowania choroby hemoroidy są leczone zachowawczo lub operacyjnie o metodzie leczenia decyduje lekarz.

W przypadku metody klasycznej zabieg  polega na chirurgicznym usunięciu guzków krwawniczych  za pomocą staplerów i termo koagulacji (wypalanie wysoką temperaturą).   Dobór odpowiedniej metody leczenia  operacyjnego zależy od stopnia zaawansowania zmian. Zabieg  wykonywany jest w znieczuleniu  miejscowy lub przewodowym. Pobyt w szpitalu  maksymalnie 2 doby. Czas rekonwalescencji i powrót do zdrowia  około 7 dni. Najważniejszą zaletą  metod chirurgicznych jest niewielkie prawdopodobieństwo nawrotów choroby.