Przepuklina jest nieprawidłowym przemieszczeniem narządów jamy brzusznej poza anatomiczne granice jamy brzusznej. Przepuklina nigdy nie ulega samowyleczeniu ( z wyjątkiem niektórych przypadków przepukliny pępkowej u dzieci). Ograniczenie wysiłków fizycznych, spadek wagi ciała lub noszenie pasa przepuklinowego mogą jedynie zmniejszyć dolegliwości spowodowane przez przepuklinę.   W miarę upływu czasu przepuklina zwiększa swoje rozmiary. Grozi to zawsze poważnymi powikłaniami. Każda przepuklina może ulec uwięźnięciu co spowoduje zaburzenia ukrwienia jelit, a w konsekwencji do  ich martwicy. Jedynym skutecznym sposobem  pozbycia się przepukliny jest operacja. Operację  przepukliny można przeprowadzić w każdym wieku. Zarówno przepuklina pachwinowa jak i udowa leczona jest w naszej klinice metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą „Trabucco’’

Rodzaje przepuklin

– pachwinowa, prosta, skośna, mosznowa,
– udowa,
– pępkowa,
– w kresie białej,
– w bliźnie pooperacyjnej,
– Richtera,
– okołostomijna,

Proponujemy państwu:

  • Otwartą operację na przepuklinie metoda klasyczną, polegającą na nacięciu worka przepuklinowego, odprowadzeniu jego zawartości z powrotem do jamy brzusznej. Wzmocnienie ściany brzusznej przez zeszycie otaczających mięśni ze sobą.
  • Otwartą operacje z wykorzystaniem  siatki z tworzywa sztucznego.  Podstawową zaletą tego rodzaju operacji jest to iż pacjenci mogą wcześniej wrócić do codziennych zajeć, ponadto wykorzystanie siatki wiąże się z mniejszą ilością nawrotów przepukliny.
  • Metoda laparoskopowa – naprawa wewnątrzotrzewnowa z użyciem wszczepów alloplastycznych.

Przebieg leczenia:

  1. Konsultacja –ustalenie wskazań do operacji, sposobu operacji,terminu zabiegu  oraz przeprowadzenie koniecznych badań.
  2. Pacjent zgłasza się w dniu operacji –ok. 1 h. przed  jej rozpoczęciem.
  3. Kilka godzin po zabiegu pacjent wstaje w ciagu 48 godzin wychodzi do domu.
  4. Przez kilka dni utrzymują się umiarkowane  dolegliwości  bólowe, które stopniowo ustepują.
  5. Powrót do pełnej aktywności fizycznej następuje po 2 tygodniach.
  6. Po operacji  konieczne są 2 wizyty kontrolne.