Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najbardziej popularną i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne.
Badania USG:
- jamy brzusznej
- jąder
- prostaty poprzez powłoki brzuszne
- sutków
- tarczycy
- węzłów chłonnych, ślinianek
- układu moczowego
- Doppler żył kończyn dolnych
- Doppler tętnic kończyn górnych
- serca (echo serca)
- prostaty transrektalne
USG jamy brzusznej
Badanie USG jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. Łatwo dostępne, bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje szybkie oceny i postawienia diagnozy. Usg jamy brzusznej służy przede wszystkim do badania narządów miąższowych jamy brzusznej takich jak: trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza, gruczoł krokowy, pęcherz moczowy, oraz duże naczynia krwionośne.
Przygotowanie do badań diagnostycznych ultrasongraficznych Jamy brzusznej
- Przez co najmniej 8 godzin przed badaniem nie jemy, nie palimy i nie żujemy gumy do żucia.
- Trzy godziny przed badaniem nie pijemy i nie oddajemy moczu, przy wyraźnym parciu na mocz można oddać niewielka jego część.
- Chorzy na cukrzycę insulinozależną jeśli nie mogą zgłosić się na czczo – jedzą lekkie śniadanie.
- Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, można je wykonać wielokrotnie zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a także u kobiet w ciąży.
Pozostałe badania ultrasonograficzne oferowane przez nas nie wymagają żadnych przygotowań.
Wskazania do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej:
– bóle brzucha,
– wyczuwalne palpacyjne guzy w jamie brzusznej,
– powiększenie się obwodu brzucha,
– podejrzenie kamicy żółciowej,
– podejrzenie kamicy nerkowej,
– żółtaczka,
– wymioty, biegunka,
– krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego czy dróg rodnych,
– utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca,
– utrata masy ciała,
– gorączka niejasnego pochodzenia,
– urazy brzucha,
– choroby nowotworowe – wykrywanie zmian, poszukiwanie ognisk wtórnych,
– poszukiwanie wad rozwojowych dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
USG dopplerowskie naczyń
Główne wskazania do wykonania tego badania to zaburzenia krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych,żylaki, tętniaki aorty i innych tętnic. USG dopplerowskie umożliwia wykrywanie bardzo drobnych blaszek miażdżycowych w tętnicach, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. Pomocne jest także w ocenie wydolności naczyń żylnych, wykrywaniu żylaków bądź zakrzepowego zapalenia, oraz monitorowanie postępów leczenia zakrzepicy.
USG węzłów chłonnych
Wskazaniem badania są powiększone lub bolesne węzły chłonne. Badanie ultrasonograficzne jest najskuteczniejszą metodą oceny wielkości oraz budowy węzłów chłonnych. Niezwykle ważna w ocenie powiększonych węzłów chłonnych jest opcja pozwalająca na badanie unaczynienia węzła chłonnego.
Proponujemy ocenę węzłów:
– podżuchwowych
– szyjnych
– potylicznych
– nadobojczykowych i podobojczykowych
– pachwinowych
– pachowych
– przestrzeni zaotrzewnowej
Ultrasonografia sutków
Podstawowym badaniem diagnostycznym USG piersi jest badanie tkanki gruczołowej. Pozwala na diagnozowanie guzów, torbieli i innych schorzeń sutka. Badanie obejmuje gruczoły piersiowe oraz doły pachowe w celu oceny węzłów chłonnych. Badanie jest nieinwazyjne dal zdrowia, można je powtarzać, nie ma przeciwwskazań, również w ciąży. Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć takie zmiany piersi których nie wykaże mammografia.
W badaniu oceniamy:
– budowę sutków,
– obecność zwapnień,
– obecność zmian ogniskowych litych oraz płynowych
– przewody mlekowy
– doły pachowe
USG gruczołu tarczycowego i ślinianek
Jednym z najważniejszych narządów szyi jest tarczyca. Badanie ultrasonograficzne ocenia wielkość płatów w trzech wymiarach oraz grubość jej cieśni. Dokładna diagnostyka miąższu tarczycy umożliwia wykrycie zmian ogniskowych (torbiele, guzki), jak również ocenę innych struktur znajdujących się na szyi, takich jak: węzły chłonne, naczynia krwionośne, ślinianki, mięśnie i tkankę podskórna. Badanie USG niezwykle przydatne jest w ocenie wnikania gruczołu tarczowego w obręb klatki piersiowej (wole zamostkowe). Diagnostyka USG przytarczyc obejmuje wykazanie lokalizacji ewentualnych guzów. Badaniem ultrasonograficzne obejmuje się również węzły chłonne szyi, nadobojczykowe i podobojczykowe. Dokładna ocena ślinianek przyusznych i podżuchwowych umożliwia wykrycie obecności guzków czy stanów zapalnych.
USG jąder
Badanie USG moszny jest nieinwazyjną, metodą diagnostyczną pozwalającą na dokładne określenie wielkości, budowy i ukrwienia jąder, najądrzy oraz powrózka nasiennego. Za pomocą badania USG oprócz zmian nowotworowych, można również rozpoznać wodniaka jądra, ruchome zwapnienia oraz żylaki powrózka nasiennego. Zaleca się wykonać takie badanie wszystkim mężczyznom raz w roku.
USG prostaty
Wskazaniem do wykonania badania są nietypowe objawy takie jak: problemy z oddawaniem moczu, słaby lub przerywany strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, zwiększona potrzeba oddawania moczu szczególnie w nocy. Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, precyzyjne określenie wielkości gruczołu krokowego jego obrysów i budowę miąższu, rozpoznanie zmian patologicznych i określenie ich położenia, oraz ocenę zalegania moczu po opróżnianiu pęcherza. Warunkiem wykonania badania przez powłoki brzuszne jest maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego. Godzinne przed wykonaniem badania należny wypić 0 0,5 litra niegazowanej wody i nie oddawać moczu. Następnie po oddaniu moczu wykonuje się powtórne badanie w celu oceny objętości moczu zalegającego. Transraktalne USG nie wymaga żadnego przygotowania.