Dietetyk – porady dietetyczne oraz układanie jadłospisów dopasowanych do potrzeb pacjenta.
Skorzystaj z porady dietetyka
- aby otrzymać pomoc w zakresie uzyskania wymarzonej sylwetki,
- aby poznać stan odżywienia Twojego organizmu,
- aby naturalnie poprawić Swoje samopoczucie i odzyskać siły witalne na każdy dzień,
- aby dowiedzieć się jaki sposób odżywiania pomoże Tobie utrzymać zdrowie lub poprawić efekty leczenia różnych schorzeń.
Odpowiednio zbilansowana, indywidualnie dopasowana dieta skomponowana przez dyplomowanego Dietetyka to z pewnością doskonała inwestycja w siebie, którą mamy w zasięgu ręki.
Dieta w zdrowiu
- diety w profilaktyce chorób cywilizacyjnych tj.:
– miażdżyca,
– nadciśnienie tętnicze,
– zawał serca, udar mózgu,
– otyłość,
– nietolerancje pokarmowe - diety rewitalizujące
- diety przeciwnowotworowe
- żywienie w okresie okołooperacyjnym i rekonwalescencji
Dieta w chorobie
- choroby układu krążenia
- zaburzenia masy ciała (nadwaga, otyłość, niedowaga)
- choroby metaboliczne (cukrzyca, nieprawidłowa gospodarka cholesterolowa, dna moczanowa, zespół X, stłuszczenie wątroby)
- choroby przewodu pokarmowego (refluks, dyspepsja, wrzody, zaparcia, wzdęcia, nieswoiste choroby zapalne jelit)
- choroby autoimmunologiczne (choroby tarczycy, celiakia)
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
- reumatoidalne zapalenie stawów
- osteoporoza
Oferta kierowana jest do
- dzieci i młodzieży
- kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym
- kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią
- kobiet i mężczyzn w okresie przekwitania
- osób w podeszłym wieku (diety geriatryczne)
Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?
Dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania i rozwoju młodego organizmu, jak również dla utrzymania dobrego stanu zdrowia przez wiele lat w życiu dorosłym. Odpowiednio zbilansowany codzienny model żywienia pozwala uniknąć chorób, które rozwijają się niekiedy jako skutek wieloletniego spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Do najczęściej występujących chorób, które można nazwać dietozależnymi należą:
- choroby układu krążenia
- nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca typu 2
- otyłość
- kamica żółciowa
- niedokrwistość z niedoboru żelaza
- osteoporoza
- oraz niektóre choroby nowotworowe (żołądka, jelita grubego, prostaty, piersi).
Choć często nie jesteśmy tego świadomi, niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do takich problemów jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi.
Odpowiednie, racjonalne żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, gdy konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach dużym problemem są choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość, oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, choroby tarczycy, nietolerancje pokarmowe, alergie). Niemniej niebezpieczne dla zdrowia może być niedożywienie, polegające nie tylko na niedoborze spożywanych kalorii, ale też na niepełnowartościowym żywieniu, prowadzącym do niedoborów pokarmowych. Paradoksalnie okazuje się, że również osoby z nadmierną masą ciała mogą być niedożywione! Jest to skutkiem przewlekłego dostarczania w diecie nadmiaru kalorii, które niestety pochodzą z produktów spożywczych ubogich w witaminy, składniki mineralne i inne związki niezbędne dla utrzymania zdrowia.
W pełnych pośpiechu czasach nie zapominajmy, że sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie (dziś i w przyszłości).
Odpowiednio zbilansowana, indywidualnie dopasowana dieta skomponowana przez dyplomowanego Dietetyka to z pewnością doskonała inwestycja w siebie, którą mamy w zasięgu ręki.