Operacja stulejki

Stulejka to chorobowo zmieniony, nieprawidłowy napletek, który może istnieć od urodzenia lub być schorzeniem nabytym. Zwężenie ujścia  napletka utrudnia lub uniemożliwia zsunięcie napletka z żołędzi członka.

Stulejkę wrodzoną można zdiagnozować dopiero u chłopców w wieku przedszkolnym, kiedy można już stwierdzić czy napletek rozwinął się odpowiednio do wielkości żołędzi. Stulejka u niemowląt i dzieci do lat 3 jest stanem fizjologicznym.

Stulejka nabyta spowodowana jest najczęściej przebytymi, często niezauważalnymi  stanami zapalnymi napletka, żołędzi i cewki moczowej doprowadzającymi do zwężenia ujścia napletka. Uraz napletka może być także przyczyną stulejki nabytej.

Stulejka występuje bardzo często i nie zawsze mężczyzna czy chłopak zdają sobie sprawę, że jest to poważny problem. Schorzenie to może być  przyczyną infekcji dróg moczowych, infekcji skóry penisa, niechęci do seksu, onanizmu, nerwic, nietrzymania moczu, moczenia nocnego, niepłodności a nawet może stać się przyczyną wystąpienia choroby nowotworowej penisa.

W początkowym stadium schorzenia  stulejkę można leczyć bezinwazyjnie – metodą Beauge`a, polegająca na stopniowym rozciąganiu napletka podczas ciepłej kąpieli.

W późniejszym stadium choroby wszystkie rodzaje nieprawidłowego napletka (czyli stulejki) powinny być możliwie szybko likwidowane chirurgicznie. Nie ma innej skutecznej i bezpiecznej metody pozbycia się stulejki.

Zabiegi usunięcia stulejki możemy podzielić na dwie grupy: plastyka napletka i obrzezanie. Dobór metody leczenia zależy od stopnia zwężenia napletka, lekarz przedstawi Ci najlepsze  rozwiązanie z punktu widzenia medycznego. Także jakiekolwiek nieprawidłowości wędzidełka wymagają plastycznej chirurgicznej korekty.

Plastyka napletka

zabieg  polega na wykonaniu specjalnych cięć mających na celu poszerzenie ujścia napletka. Cięcia te najczęściej dokonywane są wzdłuż prącia, następnie zostają odpowiednio zszyte. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się u osób o niewielkiej stulejce. Zaletą zabiegu jest zachowanie napletka w całości, po zagojeniu ran penis wygląda całkowicie naturalnie, Wadą tego rozwiązania jest to że metoda ta nie gwarantuje że problem nie powróci.

Obrzezanie

zabieg gwarantuje całkowite rozwiązanie problemu stulejki. Obrzezanie możemy podzielić na całkowite-usunięcie całości napletka i obrzezanie częściowe-usunięcie zwężonego fragmentu napletka. Po obrzezaniu całkowitym  całość napletka zostaje usunięta, w wyniku tego zabiegu żołądź pozostaje cały czas odkryty. Po obrzezaniu częściowym możliwe jest że niemal cały żołądź pozostanie zakryty.

Wędzidełko

często stulejce towarzyszy nieprawidłowe wędzidełko które także powinno zostać zoperowane, ale bywa że można tą wadę wykryć tylko podczas zabiegu operacyjnego stulejki. Czasem nieprawidłowe wędzidełko występuje samodzielnie powodując przykre doznania, ciągnięcie, nadrywanie, pieczenie połączone z pojawieniem się zranień, krwawień a nawet z jego zerwaniem. W konsekwencji mogą wystąpić infekcje niebezpieczne dla zdrowia i męskiej sprawności. Leczenie krótkiego wędzidełka polega na zastosowaniu plastyki wydłużającej wędzidełko

Profesjonalnie wykonany zabieg chirurgiczny jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny, zaraz po nim pacjent idzie do domu. Stosujemy  znakomitej jakości nici chirurgiczne, które są wchłaniane, więc nie wymagają zdejmowania. Rozpuszczają się i wypadają same w ciągu  2-3 tygodni po zabiegu.

Gojenie następuje po 7-10 dniach od zabiegu. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednia higiena miejsca operowanego, gdyż jest ono szczególnie narażone na infekcje.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.urolog.info.pl/index.php?link=stulejka specjalisty urologa Igora Frulenko  współpracującego z naszym Centrum Medycznym