Wodniak jądra jest to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra. Nie daje on dolegliwości bólowych, podczas badania występuje objaw przeświecania- prześwietlony przy pomocy latarki przepuszcza światło, gdyż płyn jest przeźroczysty. Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie, gdyż objawy wodniaka mogą być podobne do objawów przepukliny pachwinowej, zapalenia jądra czy nowotworu jądra. Wodniak jądra może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym.
Wodniak jądra wrodzony
przyczyną powstania jest niezarośnięcie wyrostka pochwowego, co powoduje przemieszczanie się płynu surowiczego wodniaka do jamy otrzewnej. W większości przypadków pod koniec 2 roku życia wyrostek pochwowy zrasta się i wodniak zanika samoistnie. Jeżeli to nie nastąpi konieczne jest leczenie operacyjne.
Wodniak jadra nabyty
Może powstać w wyniku urazu, zapalenia jąder lub najądrza, a także po operacji przepukliny pachwinowej lub żylaków powrózka nasiennego. Następuje zaburzenie równowagi pomiędzy powstawaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową jądra. Również w tym przypadku leczeniem jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Operacja wykonywana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Zabieg polega na wypreparowaniu wodniaka, ewakuacji płynu z wodniaka i odpowiednim wycięciu jego osłonek. Do moszny wprowadzany jest dren, który wsuwa się następnego dnia. W szpitalu pacjent przebywa 2 doby. Przez kilka tygodni po operacji wskazany jest oszczędny tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej.
Bardzo ważne jest , aby nie zwlekać z leczeniem wodniaka, gdyż nieleczony może powiększyć się powodując niewygodę i ból. Nagromadzony płyn uciska na jadra, co może doprowadzić do jego zaniku i bezpłodności.